Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır? – Goodest Digital

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? ve Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır? sorularınız için onlarca farklı konuyu cevaplayıp sosyal medya yönetimi hizmetimize değindiğimiz makalemize hoş geldiniz. Reklam ajansları veya sosyal medya yönetimi hizmeti arayan firmalar için özel ve gerekli kriterleri , nasıl yapılabileceğini anlattığımız tüm detaylar yazımızda mevcut. Eğer bir sosyal medya yönetimi hizmeti almak isterseniz iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilir ve detayları öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya olarak isimlendirdiğimiz sosyal ağlar 2004 yılında Facebook’un kuruluşu ile ortaya çıktı. Daha sonrasında Instagram , Twıtter , Lınkedın ve benzeri olarak sürekli sosyal ağlar çıkmakta ve yaygınlaşmakta. Bunlardan yakın tarihte kurulan ve popülerite kazanan ağ ise Tik Tok oldu.

Sosyal medya ismini verdiğimiz sosyal ağlarda tıpkı SEO veya reklamcılıkta olduğu gibi potansiyel müşterilerinizi bulmanız , iletişim kurmanız ve satış yapmanız basit bir hal aldı.

Bununla kalmayıp bu ağlar Business ismini verdiği işletme taraflı hesap türleri , reklam türleri ve istatistik ölçüm araçlarını kullanıcılarına sundu.

Bu sayede sosyal ağlarda düzenli paylaşım yapan, kullanıcılara doğru pazarlamayı yapabilen ve göze hitap eden tasarımları ile ortaya çıkan işletmeler sosyal medya ağları sayesinde hızlıca büyüyebildi.

Durum bu iken sosyal medya yönetimi işletmeler ve şirketler için vazgeçilmez bir hal aldı.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetimi Telefon

İşletmenizin veya işletmelerin sosyal medya hesapları yönetilirken dikkat etmeniz gereken pek çok alt başlık , kriter mevcut. Bu içeriğimizde sizin için bunları derledik.

Bunları alt başlıklara ayırmak gerekirse

Hedef Kitle Analizi

Bir işletmenin veya ürünün hedef kitlesini belirlerken analiz etmeniz gerekir. Bu analizler 1 gün ile 24 gün aralığında değişkenlik gösterebilir. Bu analizler sayesinde hedef kitlenize satabileceğiniz ürünleri tahmin etmek pek zor olmayacaktır.

Çünkü bu analizi yaparken hedef kitlenizin nelerden hoşlandığından , neleri sevmediğinden ve hangi yaş aralığında olduğuna kadar pek çok analiz mümkündür.

Bu veriler sayesinde siz de pek çok farklı stratejik ve doğru yöntemler ile doğru bir yönetim yapabilirsiniz.

Rakip Marka Analizi

Elbette bu süreç boyunca analiz yapacaksınız. Ancak siz bu analizleri yapmadan önce zaten analiz yapmış , stratejik bir yol belirlemiş ve bunu başarı ile yürütmüş diğer markalara da bakabilirsiniz. Hangi kelimeleri hangi renkler ile birlikte kullanmışlar? Nasıl hızlıca büyüme kat etmişler? Nasıl ifadeler kullanmışlar? Aynı ürünü nasıl farklı yollardan pazarlamışlar? Daha önce kaç gün reklam ödemesi yapmış ve reklamlarını kullanıcılarına göstermişler? Gibi onlarca farklı analiz yolu vardır.

Markanızın Analizi

Bunları yaparken bir yandan da markanızın ne sattığını ,ne satmak istediğini , nasıl sattığını ve şimdiye kadar hangi stratejileri uygulayarak en başarılı yola ulaştığını gözlemlemelisiniz.

Sadece bunlarla kalmayıp markanızın pazardaki rengini , daha önceki basın araştırmasını , kullanıcı algısını da test etmelisiniz.

Sosyal Medya İçerikleri

Sosyal Medya İçerikleri

Sosyal Medya hesaplarınızın yönetimini yapıyor ve bir yandan da içerikleri hazırlıyor , doğru hashtag ve doğru görseller ile kullanıcıya sunduğunuzu varsayalım. Bunları nasıl yapıyorsunuz?

Görselleri hangi grafik tasarım programında tasarlıyor , hangi renkleri ağırlıkla kullanıyor ve bir ifadeyi nasıl kullanıyorsunuz? Bir yönetim yaparken kendinize sormanız gereken ilk sorular bunlardır. Eğer düzenli paylaşım yaptığınız 1 ayın sonunda sosyal medya hesabınızın istatistiklerinde (takipçi , beğeni , yorum , erişim) bir yükseliş söz konusu değilse mutlaka stratejinizi gözden geçirmelisiniz.

İçeriklerinizi kendinizi ifade edebileceğiniz en iyi düzeyde hazırlamaları , kullanıcının rahatlıkla ilk görüşte anlayabileceği ve belkide “Vay bee!” diyebileceği içerikler hazırlamalısınız.

Unutmayın her gün içerik paylaşmak önemli değildir. Kaliteli , özgün ve gerçekten göze hitap eden paylaşımlar her zaman önemlidir.

Ayrıca bu sosyal medya içeriklerinizi de zaman zaman hedef kitlenize ücretli olarak (reklam) tanıtmalı ve kendinizi hatırlatmalısınız. İlk seferinde yüksek dönüşümler elde etmeseniz dahi üçüncü veya dördüncü sefere kadar denemekten çekinmemelisiniz. Mutlaka sosyal medya içeriklerinizi de buna göre hazırlamaları ve bütçenizi de buna göre yönetmelisiniz.

Sosyal Medya İçerik Tasarımları Nasıl Yapılmalı?

Şimdiye dek bir markanın , hesabın ihtiyaçlarından bahsettik. Peki ya sosyal medya yönetimi sırasında içerikler nasıl hazırlanmalı?

İçeriklerinizi ürünlerinize , hizmetinize göre her birini özel türde ve tek seferli tasarlamalısınız. Eğer saat başı paylaşım yapan bir hesap / işletme değilseniz mutlaka her tasarımın birbirinden daha özgün olduğundan emin olun.

Tasarımı gerçekleştirirken seçtiğiniz kelimeler , seçtiğiniz renkler ve görseller büyük önem arz eder.

Örneğin bir ayakkabı satış mağazasının sosyal medya hesabını yönettiğimizi varsayalım.

Yeni çıkan bir ayakkabı modelimiz olsun. Bu ayakkabının ana rengi ise sarı. Siz kesinlikle o gönderide daha karanlık tonlar tercih etmeli ve ürünü ön plana çıkartmalısınız. Ancak ürünü ön plana çıkartırken de bir yandan vermek istediğiniz mesajı rahatlıkla verebilmeli ve kullanıcıya hitap etmelisiniz.

Sosyal Medya Hesaplarında Yönetim Stratejiniz

Markalar sosyal medya hesaplarını yönetirken mutlaka bir strateji planlamalı ve bu plana uygun bir şekilde ilerlemelidir. İster sonuç hatalı olsun , isterse %100 oranda başarılı olsun. Mutlaka ay başında yaptığınız plana uymalı ve ona göre hareket etmelisiniz.

Mutlaka düzenli bir içimde gönderi paylaşmayı unutmamalısınız. Bunu tekrarlamayacağız. Ancak o paylaşımların anlamını , hedefini doğru biçimde gerçekleştirmek için önceden öngörüler hazırlamalı , en kötü senaryo için dahi çeşitli B planları belirlemelisiniz.

Hedefleriniz daha fazla profil ziyareti , ürün araştırması , eklenebilir URL tıklaması veya web sitesi ziyareti olabilir.

Hedeflerinize bağlı kalarak onlar ile beraber ilerlemelisiniz. Ürün araştırmaları için mağaza özelliğini aktif etmeli , eklenebilir URL için ise kaydırma özelliğini aktif etmek için daha fazla takipçiye sahip olmalı , web sitenizin ziyaret edilmesi için çeşitli gönderiler oluşturmalı ve kullanıcıları web sitenize davet etmelisiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Hizmeti

Goodest Digital Bütünsel ve 360 Derece medya ajansı olarak siz iş ortaklarımıza güvenle ve heyecanla sosyal medya yönetimi hizmeti vermek üzere tanışmak için çok heyecanlanıyoruz.

Sizlere özel stratejiler , rakip analizleri , marka analizleri yapacak ve birlikte başarıya tanıklık edeceğiz.

Sosyal Medya Yönetim Ücretleri

BAŞLANGIÇ PAKETİGİRİŞ PAKETİORTA PAKETFİRMA PAKETYÜKSEK PAKET
Her 7 Günde 1 GönderiHer 7 Günde 1 GönderiHer 7 Günde 2 GönderiHer 7 Günde 3 GönderiHer 7 Günde 4 Gönderi
Ay İçinde Özel Günlerde GönderiAy İçinde Özel Günlerde GönderiAy İçinde Özel Günlerde GönderiAy İçinde Özel Günlerde GönderiAy İçinde Özel Günlerde Gönderi +
Özel StratejilerÖzel StratejilerÖzel StratejilerÖzel StratejilerÖzel Stratejiler +
Ayda 1 RaporRakip AnalizleriRakip AnalizleriMarka Analizleri Marka Analizleri
Ayda 1 RaporAyda 1 Adet Gönderi FikriAyda 3 Adet Gönderi FikriAyda 7 Adet Gönderi Fikri
Reklam StratejileriReklam StratejileriReklam Stratejileri
Ayda 1 RaporReklam OluşturmaReklam Oluşturma
Haftada 1 RaporGünlde 1 Rapor
1450 TL1750 TL2250 TL3250 TL4750 TL
Sosyal Medya Yönetim Ücretleri Tablosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir